Névadónkról
A széles látókörű Dornyay Béla, vagy ahogy egyes forrásokban szerepel, Darnay-Dornyay Béla, neves helytörténész, muzeológus, tanár, kutató, turista-útikalauz író, polihisztor a Balaton nyugati csücskében lévő Keszthelyen született 1887-ben. Kutatásai jelentős hányadát szülőföldjén, illetve a Balaton környékén végezte, ám tanulmányai és kutatásai következtében sok időt töltött Budapesten, Vácott, Kecskeméten, Tatán, Magyaróváron és Salgótarjánban.
Foglalkozott geológiával, hidrológiával, botanikával, barlangkutatással, néprajzzal. Művei közül kiemelkednek a Balatont, illetve a Salgótarjánt és környékét ismertető útikalauzai:
- Salgótarján történetéhez (Salgótarján, 1928)
- Salgótarján és a Karancs-Medves-vidék részletes kalauza (Salgótarján, 1929)
- Kisterenye kettős centenáriuma (Salgótarján, 1934)
1923 és 1940 között a Nógrád megyei Salgótarjánban volt gimnáziumi tanár, s közben a városi múzeum helyi gyűjteményének alapjait is lerakta. Ezenkívül megalapítója volt a tatai és a Liptó Megyei Múzeumnak. 1940-től 1948-ig a keszthelyi Balatoni Múzeum muzeológusa, majd igazgatója.
E kivételes tehetségű tudós, Dornyay Béla munkásságának méltó elismerése jeléül, tiszteletünket kifejezve viseli nevét intézményünk, amely jó hírnevének öregbítésén töretlenül fáradozik.